Zakarpatská Ukrajina 2008



6. - 13. září 2008
Účastníci: Pedál, Trnky, Jabko, Kotel, Jarmil, Cágr, Čolek, Burdych, Smolda, Eman, Havran, Poke, Čenich, Jarynek, Jura.
Počasí: vyšlo výtečně (až na jeden deštivější den), teploty do 22°C.



Obsah po dnech:
Den první - sobota 6. září (zápis vložen)
- odjezd časně ráno z Třebíče po trase: Brno – Bratislava – Györ – Budapešť – Nyíregyháza – hraniční přechod Lužanka/Berehovo – Vinohradovo – Chust – Mežhorje – Koločava /Četnická stanice/ (příjezd do cíle navečer).
Den druhý - neděle 7. září (zápis vložen)
- dopoledne vycházka v okolí Koločavy: hřbitov, hrob Nikoly Šuhaje; dále údolím Těrebly (7 km). Odpoledne: návštěva kostela Sv. Ducha a hrobů českých četníků s odborným výkladem; návštěva Muzea Ivana Olbrachta v místní škole s odborným výkladem.
Den třetí - pondělí 8. září (zápis vložen)
- náročná výprava: z Koločavy na poloninu Krásná do cca 1500 m n.m. (v průběhu déšť) (18,5 km).
Den čtvrtý - úterý 9. září (zápis vložen)
- pohodový den: výjezd ZILem na Siněvirské jezero.
Den pátý - středa 10. září (zápis vložen)
- dopoledne návštěva místního trhu; odpoledne výprava údolím Čorné Riky k Muzeu vorařství, výstup k Mechovému jezírku na úpatí poloniny Piškoňa (cca 10 km).
Den šestý - čtvrtek 11. září (zápis vložen)
- náročná výprava: z Koločavy výstup na horu Strimba (1719 m n.m., 11,5 km).
Den sedmý - pátek 12. září (zápis vložen)
- oddechový den: návštěva skanzenu "Staré selo" v Koločavě, odpoledne na Siněvirský průsmyk.
Den osmý - sobota 13. září (zápis vložen)
- dopoledne ukončení pobytu v Koločavě a návrat domů krátce po půlnoci.

Postřehy, rady, tipy...

* * * * * * *


První zářijový týden jsme se vydali na dalekou a dlouho plánovanou dobrodružnou výpravu na Východ... (velké "V" je použito zcela záměrně). Vzhledem k množství zážitků, rozsahu a délce našeho pobytu a putování v okolí známé Koločavy si vyhotovení kompletního zápisu vyžádá delší dobu.

Ani nemusím blíže představovat a upřesňovat, co obnáší organizace tak výjimečného a náročného podniku, jako je dobrodružná cesta do tak svérázné země! A navíc o tolika účastnících! Snad jen ve zkratce: záměr výpravy na Zakarpatskou Ukrajinu byl předložen na XVII. Normandii před Vánoci 2007. První informativní schůzku jsme uskutečnili někdy v únoru 2008, kdy jako možné dva termíny výpravy byly stanoveny červen nebo září – nakonec jsme se přiklonili k tomu podzimnímu. Počet účastníků a především dopravních prostředků se neustále měnil a piloval, takže definitivní podoba celé výpravy vykrystalizovala až týden před odjezdem! Nicméně se vše podařilo domluvit tak perfektně – samozřejmě za všeobecné shody a pochopení všeho členstva – že odjezd a samotný pobyt nepřinesl žádné větší problémy.
Co se týče zajištění ubytování: i když jsme předpokládali pobyt v Karpatech tzv. na blind, nakonec jsme těsně před odjezdem raději zavolali do Četnické stanice v Koločavě, kde se nám podařilo napevno nocleh na celý týden domluvit. Bylo to možná daleko lepší, než kdybychom unavení po dlouhé cestě hledali někde po vesnicích nějaký nocleh – i přes některé negativní jevy, které ubytování v tomto zařízení představovalo, se nakonec zajištění ubytování dopředu ukázalo jako prozíravé.

Koločava-skanzen
Před skanzenem "Stare selo" v Koločavě.
Na Strimbě
Dobytí hory Strimba.
* * * * * * *


Nejvyšší bod: Strimba (1719 m n.m.).
K orientaci poslouží např. mapa Kijevskoj vojenno-kartografičeskoj fabriky Mežgorje-Chust 1:100.000, a.j.

(fotil Kotel - zápis je doplňován průběžně)



Domovská stránka: nasejizdy.czechian.net.