Jízda 2005
Rumunsko (Banát) - oblast českých vesnic

Neděle až sobota 3. - 9. července 2005
Program: návštěva dvou českých vesnic v rumunském Banátu - Gerníku a Svaté Heleny. Výlety po okolí: starobylé vodenice /mlýnky/ v údolí U Petra, krasová jeskyně Turecká díra, kaňon Dunaje na rumunsko-jugoslávské hranici, jeskyně Gaura cu Musca.
Účastníci: Kotel, Regan, Hrozna.
Počasí: slunečno a teplo, pouze jeden den mlhavo.

Obsah po dnech:
Den první - neděle 3. července - přeprava autem na trase: Třebíč - Mikulov - Lanžhot (přechod do SR) - Bratislava - Rajka (starý přechod do HU) - Mosonmagyaróvár - dálnice M-1 na Györ - Tatabánya - obchvat M-0 Budapešti - dálnice M-5 na Kecskemét - Kiskunfélegyháza - nocleh u Ópusztazser.
Den druhý - pondělí 4. července - dojezd autem: Szeged - přechod HU/RO Kiszombor-Cenad - Timisoara - Moraviţa - Oraviţa - Moldova - Gerník.
Den třetí - úterý 5. července - pobyt v Gerníku - vycházka do údolí U Petra (vodní mlýnky).
Den čtvrtý - středa 6. července - pobyt v Gerníku - výprava na Tureckou díru.
Den pátý - čtvrtek 7. července - odjezd z Gerníku do Svaté Heleny - výprava k Dunaji na Gaura cu Musca - posezení v hospodě U Pepsiho - místní legendy.
Den šestý - pátek 8. července - krátká vycházka v okolí Svaté Heleny - odjezd domů směr Timisoara - Cenad/Kiszombor - Szeged - Balaton.
Den sedmý - sobota 9. července - přejezd z Balatonu na Medveďov a Bratislavu - návrat domů brzo ráno.Konečně u cíle - na břehu Dunaje, vzadu Golubac (YU)
Přípravy letošní Jízdy se opět neobešly bez komplikací a nejistoty. Zajedno se přihlásilo opět zoufale málo lidí, za druhé jsme stále nemohli "rozseknout" cíl tradiční prázdninové cesty. Dlouho se zdálo, že budeme směřovat na sever - do Polska do oblasti Mazurských jezer a snad i na Balt. Poté - několik dní před odjezdem - nás napadla jiná myšlenka: inspirování předloňským čundrem Pedálovy party do rumunského Banátu jsme se nadchli pro návštěvu této - dle mylných představ různých rádobyčecháčků - "divoké balkánské země". Ovšem ze zasvěcených zdrojů, které Rumunsko navštívily (Pedál či Marek) jsme se dozvěděli, že oblast českých vesnic nedaleko Dunaje je velmi zajímavá, stejně tak i lidé - naši krajané - kteří tam již téměř dvě století žijí. Nastalo tradiční hledání pramenů, rad a postřehů na internetu, dobře nám informacemi posloužil i bedekr "Banát" z edice CK Kudrna. Není však nad přímé zážitky známých, kteří do Banátu jeli před námi. Proto jsme byli čím dál více zvědavi na tuto zajímavou lokalitu i na samotné Rumunsko. Aby jsme vše měli posichrované, Regan přepsal naši novou "jízdovou" káru - pickup Citroen C-15 - konečně na své jméno, trochu vítr jsme měli z reklam na autě na světoznámý autobazar Lažínky. Nakonec cesta proběhla nad očekávání úplně bez problémů. Intinerář byl zvolen následující: na noc cesta do Maďarska tak, abysme po krátkém nočním odpočinku přijeli na rumunské hranice v pondělí ráno. Poté přes nový přechod v Cenadu na Temešvár a dále k Dunaji do Banátu. Jako první místo pobytu byl zvolen Gerník (s pomocí internetových tipů na ubytování). Okolo této vesnice budeme dělat kratší výpravy na zajímavá místa, vzhledem ke složení osazenstva žádné dlouhé treky. Závěr pobytu jsme věnovali návštěvě Svaté Heleny a taktéž vycházkám do jejího okolí.

* * * * * * *


Zajímavosti:

Ty nejpodrobnější informace o českých vesnicích v Rumunsku jsou na www.banat.cz. Vynikající je též příručka Banát - turistický a vlastivědný průvodce z edice CK Kudrna od stejných autorů jako www-stránek (informace jsou v podstatě totožné) - my jsme měli půjčené vydání z r. 2002. Příležitostně (až bude čas) doplním naše soukromé postřehy.

K orientaci v místě posloužila mapa KČT č. RO Banát (dobrá, jen je trochu nezvyk její měřítko 1:100000 a chudý místopis), dále silniční mapa ShoCartu Maďarsko (dobrá, 1:500000), vyrvané listy za staršího autoatlasu Evropy (taky ušly).

(zápis a foto Kotel)Domovská stránka: nasejizdy.czechian.net.