Mandloňové sady v Hustopečích
fotogalerie z vycházky

Čtvrtek 24. března 2022
Hustopeče - mandloňové sady a vycházka po okolí (10,5 km).
Účastníci : Eman, Jelen, Pedál, Jarmil.
Počasí: slunečno, teplota do +20°C.Znáte to jistě. Jsou situace nebo spíše přírodní stavy, které nastávají jen jedinkrát do roka, nebo se třeba pravidelně či nepravidelně opakují. Proto je velkou raritou i úspěchem tyto úkazy spatřit a zažít. Z takových těch nejznámějších mě napadají zrovinka daleké výhledy na Alpy, určité polohy či konjunkce planet, viditelnost komet navracejících se k nám po tisíci letech, anebo... z těch bližších a uvěřitelnějších třeba bohatý výkvět mandloní v našem jediném sadu těchto dřevin v jihomoravských Hustopečích! Pravda, v době internetu a sociálních sítí už není shlédnutí podobných událostí dílem náhody, ale spíše rychlostí reakce a rozhodnutí operativně tam odjet, pokud tyto věci chci vidět na vlastní oči. Už to zkrátka není tak nějak ono: chci shlédnout mandloně v bohatém květu, tak stačí sledovat příslušnou FB stránku a ve vhodný den vyrazit.
Leckoho by spíš zajímala otázka – jak se k nám mandloně dostaly? Vysvětlení je prosté a zevrubně popsané na stránkách https://www.mandlarna.cz/mandlonove-sady-mapa-mandlonove-sady - zkrátka v dobách socialismu byly prakticky nedostupné trhy s exotickými produkty a potravinami, proto jsme se je pokusili pěstovat sami. A v Hustopečích zrovna celkem úspěšně. Do dnešních dob tam sady zůstaly, ba co více, jsou znovu obdělávány a opečovávány, a staly se i určitou turistickou atrakcí.
"Turistická atrakce"... – to je v dnešní době spíš strašák. Proto pokud máte rádi přírodu takovou jaká je, nevyhledávejte tyto a jiné pěkné lokality v době největšího frmolu. Narazíte zde na tisíce mastňáků a konzumentů tzv. zážitkové turistiky. Pro přírodymilovné a klidumilovné lidi se v dnešní době stala dalším adrenalinem důležitá otázka: vychytat nejvhodnější okamžik, kdy v daném místě bude co nejméně lidí, nebo pokud možno vůbec nikdo. V případě Hustopečí vám zbývá především ta první možnost, vždycky tu někoho potkáte.
Pedál a spol. si proto pro svoji pěknou jarní vycházku prozřetelně zvolili všední den – čtvrtek 24. března 2022. A vychytali velmi krátké období, kdy sady opravdu pěkně kvetly. Výhled z tamní rozhledny do požehnaného moravského kraje orámovaného bájnou Pálavou, desetikilometrový výšlap po naučné stezce mezi dosud spícími sady a vinohrady a především závěrečné vínečko ve vinařství Suchý vrch – to byly skutečně zlaté momenty jejich pěkné jarní výpravy.

* * * * * * *


Hustopeče - výstup na Starý vrch
Hustopeče - výstup na Starý vrch.
Hustopeče - výstup na Starý vrch
Zastávka v půli cesty, rozhledna se sady v pozadí.
Hustopeče - mandloňový sad Starý vrch
Unikátní mandloňový sad.
Hustopeče - mandloňový sad Starý vrch
Starý vrch - rozhledna v mandloňovém sadu.
Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny směrem jižním: na město Hustopeče, v pozadí Pálava.
Vycházka
Vycházka po návrších za Hustopečemi.
Vinařství Starý vrch
Zasloužené posezení u vínečka ve vinařství Starý vrch.

(fotil Pedál)* * * * * * *

Domovská stránka: nasejizdy.czechian.net.
hevlin.unas.cz | cocka.kvalitne.cz | treking.cz | youtube.com | ctyrka-trebic.webnode.cz | gpsies.com
WebZdarma.cz