Tatry 2018 aneb "Ať žije Republica!"
výstup na Kôprovský štít; Zuberec, Brestovská jaskyňa a Oravice


Středa-neděle 13. - 17. června 2018
Trasa:
Autem: Třebíč – Brno - Trenčín - Žilina - Ružomberok - Vavrišovo/Pribylina
Program:
1./ ve čtvrtek vycházka Štrbské - Popradské pleso (pršelo), odpoledne Demänovská Ľadová jaskyňa,
2./ v pátek oddechový den: Zuberec: Múzeum oravskej dediny, Brestovská jaskyňa, kúpalisko Oravice,
3./ v sobotu túra: výstup na Kôprovský štít.
Účastníci: Pedál, Kotel, Čenich, Trnky, Pilník, Eman, Havran, Smolda (8).
Počasí: zprvu deštivo, kolem 10°C, poté polojasno a pěkně, kolem 15°C.Tak jestli to dobře počítám, do Tater naše roverská parta vyrazila už po čtrnácté – od roku 2003! Bohužel už asi není jeden jediný účastník, který by pamatoval všechny ročníky, sestavy se za tu dobu mírně střídaly, ale osazenstvo se za posledních deset let víceméně ustálilo. Pravda, občas někoho skolí zdravotní neschopnost, což letos postihlo bohužel Jarmila. Vyrazili jsme letos tedy v osmi a to ještě Smolda s Pedálem měli drobnější handicapy, takže museli zvolit méně náročný program a o stěžejní túru na Kôprovský štít byli v zájmu vlastního zdraví ochuzeni. Loni jsme též našli nové výborné ubytování na chatě Lesovňa u Ráčkové doliny, takže letos jsme jeli na jistotu opět sem – chata prakticky na samotě (i když poblíže oblíbeného hotelu Orešnice – aspoň je kousek na pivo), klid, ticho, čisto, skvělé zázemí i vybavení. Takže opět velký dík Urbariátu Vavrišovo za skvělé ubytování.
Kôprovský štít je jeden z posledních turisticky přístupných štítů v Tatrách, který nám ještě zbýval ke zdolání. Málem nás ale vypeklo počasí: ve čtvrtek dokonce tak lilo, že jsme došli akorát tak na Popradské pleso a s díky přijali pohodové zázemí Majláthovy chaty. Stěžejní túra se nám tak vydařila netradičně až v sobotu, ale rozhodně to stálo za to! Navíc my s Pilníkem jsme podstoupili přechod, který z Kôprovského sedla už chodí jen málokdo: sestup Hlinskou a Kôprovou dolinou – a i když jsem osobně na závěr doslova pletl nohama, byl to jedinečný zážitek. Tato trasa se dala směle přirovnat, a snad i předčila už v minulosti absolvované přechody Bielovodskou dolinou a přes Sedielko.
Pokaždé závěrečný večer v Tatrách konstatujeme: "Tak tohle byly ty nejlepší Tatry, které jsme kdy zažili!" Tak doufejme, že tento trend bude trvat i nadále! V letošním "osmičkovém roce" a u příležitosti stého výročí založení naší společné vlasti se stala lahvinka exkluzivní kořaličky Republica symbolem akce – padlo jich několik, z toho jedna přímo na vrcholech Tater. Tak trochu jako připomínka někdejší společné republiky Čechů/Moraváků a Slováků.

* * * * * * *

(zápis bude později)

Majláthova chata
Ve čtvrtek stálo počasí mírně řečeno za prd, tak jsme došli akorát na Majláthovu chatu u Popradského plesa a strávili zde příjemné dvě hodinky.
Demänovská dolina
Odpoledne už aspoň přestalo pršet, tak jsme zajeli do Demänovské doliny a navštívili zde Demänovskou Ľadovou jeskyni.
Múzeum Oravskej dediny
V pátek bývá tradiční "oddechový den": vyjeli jsme až na oravskou stranu k Zuberci, kde jsme shlédli nádherný oravský skanzen. Trnky oddechuje v Krčme u Mlynárky.
Múzeum Oravskej dediny
Přípitek v jedné z chalup, kde byl obchůdek se včelími produkty - samozřejmě zdejší medovinou.
Múzeum Oravskej dediny
Oravský skanzen za Zubercem byl bezesporu nejhezčí, který jsme kdy na Slovensku navštívili.
Brestovská jaskyňa
Odpoledne jsme se vydali do hlubin, do Brestovské jaskyně hned naproti skanzenu. Nemá elektrické osvětlení, chodí se zde s čelovkama a je otevřená jen dva roky.
Mengusovská dolina
V sobotu už bylo nádherně, takže jsme vyrazili na výstup na Kôprovský štít. Nejprve se jde Mengusovskou dolinou pod masivy Satana a Hlinské veže.
Vyšné Kôprovské sedlo
Zdolá se výšvih k Hincovým plesům, poté Vyšné Kôprovské sedlo - a hurá na štít.
Kôprovský štít
Tradiční přípitek na Kôprovském štítu, tentokrát zde padla celá Republica. Nádherný vrchol, trochu málo místa, a pokud se na chvíli rozfoukaly mraky - jedinečné výhledy!
Hlinská dolina
S Pilníkem jsme se vydali na sestup Hlinsku dolinou, kudy chodí skutečně jen málokdo (zatímco ostatní se vraceli na boudičky u Popradského plesa). Zcela zapomenutá a zastrčená trasa v nitru Tater patří k životním zážitkům.

Společná fotka na závěr
Společná závěrečná fotka účastníků akce Tatry 2018 u odbočky do Ráčkové doliny.


* * * * * * *


Zajímavosti a odkazy:

Nejvyšší bod akce: Kôprovský štít 2363 m n.m..
K orientaci poslouží mapa VKÚ Harmanec Vysoké Tatry (č.2) 1:25.000.
Ubytování: Chata Lesovňa /Urbariát Vavrišovo/: http://cz.megaubytovanie.sk/chata-lesovna/.

(fotil Kotel, zápis bude později)* * * * * * *

Trasu pro GPS navigace v různých formátech je možno stáhnout na daném odkaze ze serveru GPSies.com.
Domovská stránka: nasejizdy.czechian.net.
chciweb.biz | hevlin.unas.cz | cocka.kvalitne.cz | treking.cz | youtube.com | ctyrka-trebic.webnode.cz | gpsies.com
WebZdarma.cz