Rumunsko - Banát 2006Den čtvrtý – úterý 12.9.2006
Pohodový den, výlet do Orşovy a na Băile Herculane, večer přesun do Eibentálu, zde nocleh pod stany.
Opět vzhledem ke složitým přepravním šachům bylo nakonec naplánováno, že pojedeme Pedálovým fiatem, mercedes zůstane doma a druhou polovinu osazenstva poveze Lojzek v jeho Caravellou. Vyjíždíme zhruba v 9 hodin ráno za krásného slunečného a teplého počasí. Z Coronini se vydáváme po proudu Dunaje směrem na Berzascu. Sem silnice ještě celkem ujde, ale dál už je asfalt na hodně místech fuč a polykáme doslova kýble prachu. Zejména my, co jedeme v druhém autě. V jednom okamžiku vlítne větráním dovnitř tolik prachu, že Kotel s Cágrem se řidiče Zelni (jinak ortodoxního nekuřáka) zcela vážně ptají: "Ty sis tam vpředu zapálil?" Na několika místech silnici sice mohutně opravují, ale tím stylem, že nový asfalt kladou na původní prašnou cestu. Všímáme si, že Jugoslávci na druhém břehu mají moderní silnici, odvážně vedenou ve skalách a provrtávající četnými tunely a mosty velmi členitý a vysoký břeh Dunaje. Úplně jiná kategorie. Burdych zase plánuje – vida četné "výběžky" na našem břehu Dunaje – stavby moderních rybářských letovisek, takže všichni zaujatě poslouchají velké plány na turistické využití. První větší zastávka je už kousek před Orşovou, v místě kde Dunaj vytváří úzkou soutěsku Cazanele Mici (tedy Malé Kotle). Je zde snad nejužší místo řečiště. V místě vtoku říčky Mraconia je na skalní stěně vytesán zajímavý reliéf obličeje, vysoký 40 metrů. Je to obličej krále Decebala, který vytesali rumunští horolezci. Je zde vyhledávané místo pro zastávky, protože několik aut zde již stojí a reliéf je mohutně fotografován. Ve spojení s divokou skalnatou soutěskou Dunaje a postranního údolí je to skutečně kouzelné místo. Před polednem už vjíždíme do Orşovy a parkujeme u místního tržiště. Jdeme se podívat, co je zde k mání – prakticky všechno a za velmi nízké ceny, zejména ovoce a zelenina. Jinak se zde ale moc nezdržujeme a pokračujeme dále. Kousek za městem se napojujeme na hlavní tah z Bukureště na Arad, čili je zde velmi frekventovaná silnice, kterou navíc zase opravují. Je až s podivem, kolik probíhá v Rumunsku v současné době rekonstrukcí silnic i budování nových. Nepochybujeme, že je to ze štědrých dotací EU, kam chtějí Rumuni od nového roku s velikou pompou vstoupit a strašně se na to těší (všude vlají modré vlajky EU). Băile Herculane se nacházejí ještě zhruba 20 km na sever a z hlavní silnice se odbočuje doprava. Vjíždíme opět do horské soutěsky a z obou stran padají k říčce Cerna příkré skály. Băile Herculane jsou pro Rumuny oblíbené letovisko, ale ke kráse mají ještě hodně daleko, i když i zde se poznenáhlu opravuje a rekonstruuje. Zastavujeme na velkém lázeňském náměstí (liduprázdné) u Herkulovy sochy (foto) a hned vedle je kdysi velmi krásný a honosný, ale nyní zdevastovaný a opuštěný lázeňský dům. Prostě socialismus se vším všudy, ale nepochybujeme, že za pár let to tu bude opravené, opět honosné a hlavně drahé.
Po třech hodinách už nás to na koupališti přestává bavit (stejně se blíží zavíračka) a pomalu se balíme a po čtvrté hodině odpolední odjíždíme. Všímáme si, že v okolí lázeňského městečka není žádný oficiální kemp a Rumuni táboří v úzkém pásu mezi silnicí a skálami bez jakýchkoliv regulí a zázemí. No v sezóně zde musí být asi pěkný nával, to teda musí vypadat! Dále jedeme zpět přes Băile Herculane do Orşavy. V tomto přístavním městě na Dunaji se jede po poměrně příjemném nábřeží, které se též očividně opravuje a zvelebuje, jednou to tady bude také moc pěkné. Lojzek se nabízí, že bychom mohli navštívit nějakou lepší restauraci a dát si nějakou místní mňamku. Většina z nás pomýšlí na ryby. Nakonec si vybíráme nóbl restauraci hned naproti tržišti. Patří k zřejmě k místní špičce, protože zde nikdo není. Je udělaná v rádobyvelkém stylu – velký dvůr zastřešený z průhledných tabulí s mohutným trámovím, všude zeleň, kamenné stěny a po nich tekoucí vodopádky. Prostě na první pohled takový přírodní Alcron. Nicméně naši stavební znalci (Pinďa, Smolda atd.) zkušeným pohledem odhadují, že trámoví bylo sestrojeno tak divokým a záhadným způsobem, že lze jen doufat, že to spadne až po našem odchodu. Ujímá se nás mladá servírka s kamennou tváří a příšerně namalovanou pusou a nagelovanými vlasy a dále pinglík-střízlík, kterého díky nezaměnitelné podobě Smolda okamžitě přezdívá na MiroŽbiro. Proto vždycky když něco chceme, voláme na něj: "Žbiro, kde tě máme?" MiroŽbiro má soustavně ten samý přihlouplý úsměv a pinglice tu samou kamennou tvář – jako maskoti. Objednáváme každý něco jiného – jeden lasagne, další ryby, někdo steak, další zase pizzu nebo špagety, takže personál v tom má dokonalý hokej (zřejmě tu takovou návštěvnost ještě neměli), ale nakonec se každý dočkává své porce. Smolda se zase vyžívá v dánském pivu (Tuborg), kterých má nakonec asi pět, ale každý mu samozřejmě upíjel. A zase tu mají jen lahváče! Než se všichni naládovali, doba silně pokročila a je třeba se odebrat k odjezdu. Do Eibentálu pojedeme ještě asi hodinu až dvě! Sáčkujeme se proto do busů a za vedení Lojzka vyrážíme z Orşavy zpět proti proudu Dunaje, asi 40 kiláků. Projíždíme opět přes "Kazany" a pak už hlídáme ceduli, kde odbočit na Eibentál. Dost silně se sešeřilo a je nám jasné, že do této české vesnice přijedeme až za tmy. Lojzek nás však předtím uklidnil, že by se pokusil zajistit nocleh pod střechou – prý tu má nějaké známé, tak to snad nebude problém. Odbočujeme už za šera vpravo na dost drsnou prašnou cestu – jednu ze dvou přístupových "silnic" do Eibentálu. Polňačka začíná divoce stoupat v serpentinách do postranního sevřeného a zalesněného údolí. Místy je tak úzká, že v zatáčkách na kraji sedící Kotel huláká: "Ježišmarjá, já tady sedět nebudu, to je bezedná strž přímo pod sedadlem!" Cágr se při jednom takovém místě podíval taky z okna pod auto a naznal, že by tam neseděl ani náhodou, nebo že by se potentočkoval. Naštěstí asi po 7 kilometrech drsné rally se zjevuje cedule Eibentál.
My se musíme vměstnat po třech do každého stanu (máme čtyři), což se nám docela dobře daří a bez prodlení se muchláme do spacáků. Je zhruba k desáté hodině večerní a nikdo dnes nebude "lakocinkovat", protože máme zítra před sebou dlouhou výpravu – vymyslel ji víceméně Pedál a spočívá v přechodu po žluté značce z Eibentálu do další české vesnice Bígr. Vede přes vrcholové polany Známana a Ravna a má měřit asi 25 kilometrů. Jabčák se ještě včera dušoval, že si z minula pamatuje turistický rozcestník, který ukazoval "35", ale v Eibentálu se na cedulce potvrzuje zmíněná "pětadvacítka". Takže zavíráme stany a hajdy na kutě, snad podzimní chladnou noc nějak přežijem. DEN TŘETÍ       * * * * * * * *       DEN PÁTÝ |